Posiłek okołotreningowy
Posiłek okołotreningowy to posiłek, który zjadany jest przed i po treningu. W pierwszym przypadku pokarm powinien być zjedzony nieco wcześniej, w drugim – niemal natychmiast po zakończeniu ćwiczeń (w praktyce oczywiście po powrocie do domu). Jeśli chodzi o trening kulturystyczny posiłek okołotreningowy, podobnie zresztą jak cała dieta, mają ogromne znaczenie. Można sobie nimi pomóc lub zaszkodzić na tyle, że żaden trening, nawet najbardziej przemyślany i najintensywniejszy, nie odniesie pożądanych efektów.
Jak komponować posiłek okołotreningowy?
Kulturyści, a de facto również my wszyscy, powinniśmy zapomnieć o liczeniu kalorii, które całkowicie mija się z celem nie prowadzi bowiem do niczego. Powinniśmy zjadać określone ilości makro i mikro składników odżywczych. Jeśli prawidłowo skomponujemy dietę kalorie, nawet w nadmiarze nam nie zaszkodzą, pod warunkiem że nie dostarczymy ich sobie w nadmiarze w postaci węglowodanów – te kalorie faktycznie mogą otłuścić organizm. Wpływ kalorii pochodzących z innych składników odżywczych (tłuszczy i białek) równa się zeru – przy dobrze zbilansowanej diecie.
Dlaczego nie warto brać pod uwagę bilansu kalorycznego?
Choćby dlatego, że organizmu nie interesuje ile kalorii otrzyma. Nasze ciało przejawia zapotrzebowanie na składniki, z których będzie mogło czerpać energię, wytworzyć białka, enzymy i hormony i zregenerować się w miarę swoich możliwości. Trening kulturystyczny i dieta kulturysty oparta li tylko na kaloriach jest ogromnym błędem, który prędzej czy później zemści się w postaci zahamowania rozwoju i przyrostów.
Posiłek okołotreningowy w treningu kulturystycznym, to nie ulega wątpliwości powinien składać się z odpowiedniej ilości białek, tłuszczy i zielonych warzyw będących źródłem węglowodanów. Niektóre składniki można zastąpić suplementami (białkami lub aminokwasami) jednak to już wymaga szczególnej wiedzy i odpowiedniego podejścia do samej suplementacji – przeciętny człowiek ćwiczący na siłowni nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż ją również trzeba przemyśleć i skomponować w sposób optymalny dla własnego organizmu tj. biorąc pod uwagę indywidualne zapotrzebowanie a nawet indywidualny, osobniczy przebieg procesów fizjologicznych.
Dodaj komentarz